HALIKARNAS HALIKARNAS HALIKARNAS HALIKARNAS HALIKARNAS HALIKARNAS HALIKARNAS

Süleyman Demir Kimdir?

 

Süleyman Demir, 1979 yılında Halikarnas'ı açarak bir dünya markası olmasını sağlayan, Bodrum’un ve Türkiye turizminin tanınmasında ciddi emek ve katkıları olan saygın bir işadamıdır. Türk turizminin öncülerinden olan Süleyman Demir uzun yıllar Muğla il genelinde vergi birincisi oldu.

 

Diyarbakır Maarif Koleji ve Marmara Üniversitesi İngilizce bölümü mezunu olan Süleyman Demir aslında doğuştan turizmci. Demir, Türkiye’nin ilk turistik otel işletmecilerinden olan babasının otellerini bir süre işlettikten sonra çok sevdiği turizm sektöründe devam etti. Çok genç yaşta, kendisine ait ilk turistik tesisi 1979 yılında Halikarnas Hotel ve Club adıyla Bodrum’da açtı ve çok kısa sürede yakaladığı başarıyla dünyanın dikkatini Bodrum'a çevirdi.

 

Süleyman Demir, gerek Halikarnas’da, gerekse Halikarnas markasıyla Uluslararası Turizm Fuarlarında ve toplantılarında icra ettirdiği en çarpıcı standlar, sıra dışı ve yenilikçi tanıtım materyalleri, müzikler ve ilginç show’larla ve birçoğunu bizzat kendisinin yönettiği Halikarnas ve Bodrum’u tanıtan dokümanter filmlerle beğeni toplayarak Bodrum’un daima gündemde kalmasına katkı sağladı. Türk Tanıtma Vakfı (TUTAV) ve sayısız kurum ve kuruluşlar tarafından onur ödülleri verilen Süleyman Demir, aynı zamanda Bodrum Tanıtma Vakfı’nın (BOTAV) kurucularından olup Turizm Yatırımcılar Derneği, Türk Rus Dostluk Derneği, Türk Tanıtma Vakfı ve Bodrum Ticaret Odası gibi kuruluşlarında üyesidir.

 

Time Dergisi, Der Spiegel, RTL ve BBC gibi dünya medya devlerinin sayısız övgü ve hayranlık dolu haber, yazı ve görsel yayınına konu olan Halikarnas, birçok ünlü devlet adamı, prens, prensesler ve dünya starlarının da uğrak yeri olma özelliğini her zaman korudu. Mick Jagger, Bette Midler, Dustin Hoffman, Princess Caroline, Princess Margaret, Lady Sarah Armstrong, Rockefellers, Valentino, Sting, Richard Branson , John Franco Ferre, Phil Collins, Michael Caine, Ahmet Ertegün, Blues Brothers, Ronald McDonald, Pamela Anderson, Kid Rock gibi dünya çapında şöhretlerin yanı sıra, Türkiye'den de sayısız ünlü isim Halikarnas'ın konuk ve müdavimleri arasında yer aldı. Bunlarla ilgili, uluslararası basında Bodrum ve Türkiye hakkında sayısız olumlu köşe yazısı, haber ve görsel yayınlar çıktı. Bu yazılar Bodrum’un ve Türkiye’nin tanıtımına önemli katkılar sağladı.

 

Süleyman Demir’in o tarihlerde henüz bir balıkçı kasabası olarak bilinen ve pansiyon işletmeciliğinden başkaca bir turizm tesisinin olmadığı Bodrum’da 1979 yılında ,işletmeye açtığı Halikarnas, çok kısa sürede iconic bir üne kavuşarak Bodrum’un tanıtımında en önemli etkenlerden biri oldu ve Bodrum’un bir dünya markası olmasına ciddi katkı sağladı. 5 bin kişilik muhteşem bir eğlence merkezi olan Halikarnas Hotel ve Night Club, Bodrum’un dünyaca ünlü zenginlerin ve şöhretlerin uğrak yeri olmasında da önemli rol oynadı. “Halikarnas” markası, halen dahi Bodrum denilince ilk akla gelen sembollerden biridir.

 

Süleyman Demir, turizm işletmeciliğinin yanı sıra her zaman bir Bodrum aşığı olarak Bodrum’un hayati sorunlarının çözümü içinde mücadele etti, çaba gösterdi. Bodrum’un ilk marinası olan Turban Marina, Milas Bodrum Otoyolu, Bodrum Uluslararası Havaalanı, Bodrum’un su problemi gibi birçok soruna ve projeye çözüm üretilmesi ve gerekli yatırımların gerçekleşmesi için büyük bir özveriyle çaba sarf etti. Bu çabalar, söz konusu yatırımların hayata geçirilmesinde etkin rol oynadı.

 

Süleyman Demir gerek Bodrum’da gerek yurtdışındaki yatırımları ve Halikarnas markasıyla Türk ve Bodrum turizmine katkı sağlamaya devam etmektedir.